Instytut Nauk Ścisłych i Technicznych

Akadamia Pomorska Słupsk

Fizyka na Pokaz w Akademii Pomorskiej

20 maja w Instytucie Nauk Ścisłych i Technicznych odbyły się pokazy doświadczeń fizycznych z mechaniki i termodynamiki (dla uczniów szkół  ponadpodstawowych) z cyklu "Fizyka na Pokaz", gdzie goszczono grupę uczniów z Policyjnego LO nr 1 w Słupsku oraz IV LO w Słupsku. Pokazy prowadził p. Andrzej Krzysztofowicz.

Spotkanie zaczęło się od próby odczytania godziny na zegarze, którego wskazówki "cofały się". Było to dosyć problematyczne - zegar nie dość, że wskazówkowy, to na dodatek jego wskazówki kręciły się w przeciwnym - do umownie przyjętego - kierunku.

Doświadczenia przybliżyły uczniom kinematykę ruchów prostoliniowych i drgających; wyjaśniając przy okazji zasady działania zegarów mechanicznych, kafara i zjawisko rezonansu mechanicznego. Omówione zostały także zasady zachowania: energii i momentu pędu w dynamice ruchu obrotowego (z wykorzystaniem krzesła obrotowego).

Z termodynamiki zaprezentowane zostało działanie termometru „miłości” oraz silników termodynamicznych (na przykładzie „pijącego ptaszka” i silnika Stirlinga). Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega zjawisko implozji oraz dlaczego nie wolno palić w młynach, silosach i innych pomieszczeniach w których „zawieszone” są w powietrzu pyły zarówno materiałów pozornie niepalnych jak i palnych (np. węgiel).

Następne spotkanie 3 czerwca - będzie kolorowo i kwaaantowo!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pokazów.